Amerikan Doları Alış Fiyatı

9.5899 TL Anlık

Günlük Değişim

%0.0114 (0.1088)

En Düşük

9.6153

En Yüksek

9.6153

Satış Fiyatı

9.6153

Kapanış

9.6153

Döviz Çevirici

Amerikan Doları, Euro ve Sterlin çeviricinin yanında bir çok döviz tipini, dilediğiniz para birimine dönüştürebilirsiniz.

İstediğiniz para birimine ait alış veya satış kuru üzerinden dönüştürme yapabilirsiniz.

Örneğin 1 Dolar, Euro veya sterlin kaç TL ediyor öğrenebilirsiniz.

Altın Çevirici

Sitemiz üzerinden sadece döviz ve kripto paraları değil, altın kurlarını ve çeyrek altın, tam altın gibi ürünlerin güncel alış-satış fiyatlarını takip edebilirsiniz.

Çeyrek altın veya gram altın ne kadar olduğunu en hızlı şekilde öğrenin.

Altın hesaplamalarınız için en kolay ve pratik yol.

Kripto Para Çevirici

Bitcoin, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash gibi en popüler 100'den fazla kripto para dönüştürücü hizmetinizde!

Dilediğiniz coini, dilediğiniz para birimine dönüştürebilirsiniz. Kripto para hesaplamalarınız için en kolay ve hızlı yol.

Bitcoin ne kadar, Bitcoin kaç Dolar veya kaç TL gibi sorularınızın cevabı burada.

Basit Hesaplamalar
Miktar
Alış
Satış
5 Amerikan Doları
0.0000 TL
0.0000 TL
10 Amerikan Doları
0.0000 TL
0.0000 TL
15 Amerikan Doları
0.0000 TL
0.0000 TL
20 Amerikan Doları
0.0000 TL
0.0000 TL
25 Amerikan Doları
0.0000 TL
0.0000 TL

Amerikan Doları

Amerikan doları, dünya ekonomisini elinde tutan para birimidir. Her ne kadar parayı ilk bulanlar Lidyalılar olsalar da günümüz ekonomisini konuşurken Amerikan dolarından bahsetmemek mümkün değil.

Sadece Amerika’da değil, dünyanın her yerinde ekonomik dengeleri değiştirme gücüne sahip olan dolar, 20’den fazla çeşidi ile güncel kurları belirleyen para birimidir.

İlk defa 1500’lü yıllarda ortaya çıkan dolar, ilk olarak gümüş sikke olarak basılmış, 1520 yılında ise kullanılmaya başlamıştır. Gümüş sikkelerin ortaya çıktığı zamanlarda “thaller” adı ile tanınsa da zaman içinde Norveççeye “daler”, İsveççeye “daler”, İzlandacaya “dalur”, Felemenkçede “daalder”, İtalyancaya “tallero”, Lehçeye “talar”, Persçeye “dare” ve İngilizceye “dolar” olarak telaffuz edilmeye başlamıştır.

1690’lı yıllara gelindiğinde kâğıt para şeklinde kullanılmaya başlanan dolar, o günden itibaren itibar gören bir para birimi haline gelmeyi başarmıştır. Günümüzde dolar üzerinden işlem yapmayan, güncel dolar kuru takibi etmeyen hiçbir insan yoktur demek yanlış olmayacaktır.

Dolar Kaç TL?

Türkiye’de ticaretle uğraşanlar başta olmak üzere her kesimden her insan mutlaka gün içinde güncel dolar kuruna bakar. Dolar kaç TL sorusuna aradığı yanıt üzerinden hesaplarını yapan, kâr ve zarar ilişkilerini hesaplayanlar, sabit bir değerde durmadığı için sürekli olarak sorgulama yapmak zorunda kalırlar. 1 dolar kaç TL eder sorusuna karşılık çıkan rakam ile eldeki para karşılaştırılır ve böylelikle daha sağlıklı finansal işlemler gerçekleştirilir.

Dolar Kuru

Dünya ekonomisini yakından ilgilendiren dolar, internet dünyasında da çok fazlasıyla aranan konulardan biridir. Bu alanda hizmet veren ekonomi sitelerinde dolar kuru, en çok tıklanan bölümlerin başında gelmektedir. Amerikan doları, sadece ticaretle ilgilenenlerin alakadar olduğu bir para birimi değildir. Borsa, Forex ve kripto paralarla ilgilenen kişilerin de kâr ve zararlarını hesaplamak için mutlaka dolar kuru üzerinden hesaplama yapmaları gerekiyor. Bu da sık takip edilmesini etkileyen en önemli nedenlerden biridir.

Dolar TL

Amerikan doları Türk lirası karşılaştırması yapmak için internet sitelerinin sundukları basit kullanımlı özellikler daha fazla tercih edilmektedir. Küsuratlarına net şekilde ortaya çıkabilmesini sağlayan sitelerde dolar TL karşılaştırması kolaylıkla yapılabilmekte ve hesaplar da daha kısa sürede yapılabilmektedir.